Nie ma lepszego miejsca niż dom dla dokładnej kontroli ciśnienia krwi

Badania, którym się przyglądamy.

Wiarygodne odczyty ciśnienia krwi są bardzo ważne przy diagnozowaniu nadciśnienia i szacowaniu ryzyka chorób serca u danej osoby. Nowe badania sugerują, że używanie domowego ciśnieniomierza może być bardziej niezawodne niż inne metody.

Lekarze od dawna polegają na wizytach w gabinecie lekarskim w celu sprawdzenia ciśnienia krwi. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że odczyty dokonywane poza gabinetem lekarskim są bardziej powiązane z ryzykiem chorób serca u danej osoby. Ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi (ABPM) polega na noszeniu urządzenia, które automatycznie rejestruje ciśnienie krwi co 30-60 minut przez 24 godziny, ale nie jest ono powszechnie dostępne.

Naukowcy porównali trzy techniki u 408 ochotników, dokonując odczytów podczas trzech wizyt w gabinecie, tygodniowego monitorowania w domu oraz ABPM. Monitorowanie domowe było bardziej konsekwentnie wiarygodne niż inne metody i ściślej związane z oznaką wczesnej choroby serca (nieznacznie powiększona lewa komora, główna komora pompująca serca).